Polub nas na
facebooku!
KLIKNIJ!
aby przejść do sklepu
www.store.propox.com
Robotic Tournament

17 marca 2010 roku w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się Międzynarodowy Turniej Robotów "Robotic Tournament 2010" pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego - Bogusława Śmigielskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty – Stanisława Fabera, Prezydenta Miasta Rybnika – Adama Fudalego oraz europosłów Bogdana Marcinkiewicza i Jana Olbrychta. Współorganizatorem zawodów było Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej.

 

Celem konkursu było szerzenie zainteresowania robotyką poprzez zaprojektowanie, zbudowanie oraz zaprogramowanie autonomicznego robota. W dniu zawodów drużyny z całej Polski przedstawiły swoje roboty i przystąpiły do turnieju zgodnie z przedstawionym regulaminem oraz kolejnością wykonywania zadań. W turnieju uczestniczyły również drużyny z Rumunii, a zmaganiom przyglądali się obserwatorzy z Niemiec, Włoch oraz goście z Norwegii.

 

Roboty startowały w trzech konkurencjach: LineFollower, Minisumo oraz MicroMouse. Zadaniem robotów klasy LineFollower jest pokonanie w jak najkrótszym czasie trasy oznaczonej białą linią na czarnej powierzchni. Roboty klasy Minisumo to autonomiczne jednostki o wymiarach podstawy nieprzekraczających 10x10cm i wadze 
do 500g, mające za zadanie odnalezienie przeciwnika i wypchnięcie go poza ring. Roboty klasy MicroMouse to jednostki poruszające się w labiryncie, ich zadaniem jest odnalezienie wyjścia z labiryntu w możliwie krótkim czasie. To nowa kategoria robotów w Polsce. „Robotic Tournament” były pierwszymi w Polsce zawodami, w czasie których konstruktorzy robotów tej kategorii mogli ze sobą rywalizować.

 

W turnieju zarejestrowano 49 drużyn we wszystkich trzech kategoriach. Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku reprezentowało pięć drużyn, w których  skład wchodzili uczniowie drugiej i trzeciej klasy technikum kształcących się w zawodzie technik mechatronik. Najlepsze szóste miejsce w kategorii LineFollower zajął Adam Michna oraz Grzegorz Kiszka, którzy z powodzeniem i sukcesami startowali w podobnych turniejach w Gdańsku, Wrocławiu i Tychach. Należy zwrócić uwagę, iż uzyskany wynik wśród 49 startujących drużyn z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Wałbrzycha oraz całego Śląska należy uznać za duży sukces, tym bardziej że wśród uczestników turnieju było sporo drużyn ze środowisk akademickich.
Wiadomość z dnia: 18-03-2015, 10:43
Propox Sp. z o.o.
ul. Cytrynowa 4
80-209 Chwaszczyno
Telefon: 58 712 80 58
Fax: 58 712 80 59
E-mail: shop@propox.com
Oprogramowanie sklepu internetowego KQS.store © PROPOX. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.